Sıradaki içerik:

Bozcaada’da Hangi ATM’ler Var ?

e
sv

Bozcaada Ne Zaman Türk Adası Oldu ?

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve önemli tarihi birikimleri bulunduran Bozcaada Ne Zaman Türk adası oldu? Sorusunun yanıtını alabileceksiniz. Kültürü ve mimarisi, konaklama alanları ve yemek kültürü, gezilecek yerleri ve pek çok özelliği ile dikkatinizi çekecek olan Bozcaada hakkında hiç bilinmedik detaylara erişebileceksiniz. Tarihi süreçlerde hangi güçler tarafından işgal edildiğini ve hangi medeniyetlerin izlerini taşıdığını daha net biçimde görebilirsiniz. Adanın nekrapol sahasında gerçekleştirilen kazılarda tarihine dair önemli detayların elde edildiğini belirtebiliriz. Çeşitli medeniyetler pek çok kez istila edilen ve el değiştiren Bozcaada’da Türklerin hakim olmasıyla birlikte nasıl bir değişimin yaşandığını inceleme fırsatını bulabileceksiniz. Rum kültürünün de izlerini taşıyan sokaklarını ve mimarisini yakından inceleyebilirsiniz. Böylelikle daha geniş sokakları görebileceğiniz Rum Mahallesi’ni adım adım gezme fırsatını elde edebilirsiniz. Türk kültüründe ise kendisine özgü yapıları görebileceğiniz Alaybey Mahallesi’ne uğramanız gerekmektedir. Camileri, hamamları, çeşmeleri ve buna benzer yapıları bu mahallede yakından keşfedebilirsiniz. Tarihleri, özellikleri ve önemleri ile ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirebileceğiniz Bozcaada’nın konaklamak için en iyi alternatifleri sunacağını belirtiyoruz.

Harika bir tatil planı yapan yerli ve yabancı turistlerin Bozcaada seyahatlerinde konaklamak için tercih edecekleri butik otelleri, tatil köyleri, bağ evleri ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bu alanlarda her gün ve saatte hizmetlerin verildiğini belirtebiliriz. Bir rehber eşliğinde gerçekleştireceğiniz tatilinizde Bozcaada tarihi ve Türk Adası olması yönünde önemli kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Bozcaada’nın Tarihi

Antik çağ dönemlerinde Leukophrys olarak adlandırılan ada, Yunan Mitolojisinde ise Tenedos olarak geçmektedir. M.Ö. 2000’li yıllarda bu topraklara yerleşmiş olan Pelasg’lar Aka’ların bir kolu olarak bilinmektedir. Daha sonra ise Fenikelilerin, Atinalıların ve Yunanların sahip olduğu topraklardır. M.Ö. 493’lü yıllara gelindiğinde ise Pers tarafından istila edilen bu alanda Büyük İskender M.Ö.334 yıllarında hakimiyet sürmüştür. Roma hakimiyetinde iken ikiye bölünen toprakların Bizans İmparatorluğuna dahil olduğu bilinmektedir. 1203’lü yıllara gelindiğinde ise Bizans, Ceneviz ve Venediklilerin hakim olmaya çalıştıkları ve mücadele ettikleri bilinmektedir. Osmanlı topraklarına katılması ise 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet devrinde mümkün olmuştur. 1912 yılında gerçekleşen Balkan Savaşı ile Yunan donanmasının hakimiyetine girmiştir. İşgal edilen topraklar Lozan Antlaşmasıyla 20 Eylül 1923 tarihinde Türk adası olmuştur.

Bozcaada Ne Zaman Türk Adası Oldu

Bozcaada Özellikleri Hakkında

Çanakkale’de bulunan iki ada ilçesinden birisi olarak Bozcaada bilinmektedir. Ayrıca en önemli özelliklerinden birisi hiç köye sahip olmamasıdır. Toplamda 42 km2 yüzeye sahip olduğu bilinen bu adanın en yüksek noktası Göztepe olarak adlandırılmaktadır. Bu alandan tüm manzarayı seyredebilir ve etkileyici görünümlere ulaşabilirsiniz. Kalesi, iklimi, üzüm salkımları ve bağcılık faaliyetleri ile ünlü olan noktalardan birisidir. Antik çağlarda Tenedos sikkelerinin üstünde yer alan üzüm salkımlarının, bağcılık faaliyetlerinin geçmişi hakkında bilgi verdiğinin işareti olarak görülmektedir. Lozan Barış Anlaşmasına kadar zorlu bir süreçten geçen ve bu tarihten itibaren Türk yöneticileri tarafından teslim alınan adanın önemli bir tatil merkezi olduğunu belirtebiliriz. Her geçen gün göç almaya devam eden Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı adada, Türklerin daha yoğun olduğunu belirtebiliriz. Yaz ve kış sezonları için turistlerin akın ettiği adreslerden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Bozcaada Ne Zaman Türk Adası Oldu

Bozcaada Gezilecek Ünlü Yerler

Feribotla ulaşabileceğiniz bu alanda en görkemli yapılardan birisi Bozcaada Kalesi olacaktır. Venedik, Ceneviz ve Bizans dönemlerinden kaldığı bilinen ve 2. Mahmut döneminde yeniliklerin uygulandığı bu alanın tarihi süreçler hakkında bilgi verdiğini aktarıyoruz. Kalenin iç bölümünü incelediğinizde Bozcaada’nın tarihi hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ünlü Rum mahallesine sahip olan ve gezilebilecek alanlar arasında bu sokaklara da yer verebileceğiniz Bozcaada’da Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi’ne uğramak isteyebilirsiniz. Bozcaada’nın gezilecek ünlü yerlerine göz attığınızda Alaybey Camii, Yalı Camii, Bozcaada Müzesi ve bağ evleri sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca deniz ve kıyı turizmi ile ünlü olan bu mekanda kıyıların ve koyların sakin, huzurlu ve memnun edici olduğunu belirtiyoruz. En popüler plajı olan Ayazma sayesinde masmavi bir denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca Habbele Koyu ve Akvaryum Koyu gibi ünlü tatil noktalarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Dalış yapmak isteyenler için ideal olan bu koylarda eğlenceli, keyifli ve maceralı bir tatil planını gerçekleştirmek mümkündür. Bozcaada’da turizmi olumlu etkilediği düşünülen ve katkı sağladığına inanılan ekoturizm anlayışı hakimdir.

Bozcaada Ne Zaman Türk Adası Oldu

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli