Sıradaki içerik:

Bozcaada’ya Otobüsle Nasıl Gidilir ?

e
sv

Bozcaada Reçelleri

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı bir adadır ve yaklaşık olarak 40 kilometrekare olan yüzölçümü ile Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak bilinir. Adanın uzun bir tarihi geçmişi vardır ve Ceneviz, Venedik ve Fenikelilerin burada bulunduğu bilinmektedir. Adanın anakaraya olan mesafesi 6 km kadar olurken ada, günümüzde birçok ziyaretçiyi kendisine çeken tarihi ve turistik bir yerdir. Bozcaada’nın kendine özgü birçok özelliği bulunurken bunlardan biri de Bozcaada reçelleri olarak karşımıza çıkar.

Adada yetişen çeşitli bitki ve meyvelerden yapılan reçeller ziyaretçilerin damaklarında güzel bir tat bırakırken bu reçellerin üretilerek satışının yapıldığı da görülür. Adanın iklimine bağlı olarak yetişen farklı meyveler ve bitkiler bu reçellerin üretilmesinde kullanılır.

Bozcaada’nın genellikle coğrafi yapısı düzlük alanlardan oluşurken denizden nasıl göründüğüne dair Piri Reis’in tanımlamasında boz tepesinden söz edilir. Piri Reis bu adanın boz tepesinin denizden bakıldığında ilk fark edilen özelliği olduğundan bahseder.

Ada ufak yükseltilere sahip olmasına rağmen genelde düzlük alanlardan oluşurken doğal bitki örtüsünün maki ve çalılık olduğu görülmektedir. Rüzgâra açık oluşu, denizin etkilerine maruz kalması nedeni ile ağaç yetişmesi zor olduğundan dolayı bitki örtüsünün maki ve çalılık olduğu görülmektedir.

Bozcaada Reçelleri

Bunun yanı sıra rüzgâr almayan kısımlarda çam ağaçlarının yetiştiği görülürken aynı zamanda da üzüm bağlarından söz etmek doğru olur. Çeşitli koylara sahip olan Bozcaada’nın oldukça bakir olan bu koyları yazın gelen turistleri ağırlarken her mevsim adanın ayrı bir güzelliğe sahip olduğu görülür.

Kuzey rüzgarlarına açık olması nedeni ile yaz sıcaklarında dahi bunaltıcı olmayan bir havaya sahip olan Bozcaada’da nem oranının da düşük olduğu görülürken farklı bir iklim yapısına sahip olması ile de ada öne çıkar.

Bozcaada İklimi

Bozcaada, Çanakkale Boğazı’nda yer alan bir adadır ve kendine özgü iklim yapısı ile misafirlerine etkileyici bir ortam yaratır. Temiz havası, doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile adaya gelen ziyaretçiler unutulmaz hatıralar ile geri döner. Bozcaada iklimi gelenleri kendisine hayran bırakabilecek niteliklere sahiptir.

Bozcaada Akdeniz ikliminin tesirinde kalmasına rağmen Çanakkale Boğazı’nın çıkış noktasında olması nedeni ile de kuzey rüzgarlarından etkilenir. Tarih boyunca çeşitli istilalara maruz kalan adada Fenikelilerden Osmanlı Devleti’ne kadar birçok uygarlığın hüküm sürdüğü görülürken Fatih Sultan Mehmet döneminde ada Türk toprağı olmuştur.

Antik Dönemdeki ismi Tenedos olan Bozcaada’nın stratejik önemi sebebi ile birçok devlet tarafından alınmak istenmesi söz konusu olmuş ve adada savunma amacıyla bir kale yapılmıştır. Kalenin hangi tarihte ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber oldukça eski bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir.

Bozcaada Reçelleri

Bozcaada Bitki Örtüsü

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada’nın genellikle düzlüklerden oluştuğu görülürken en yüksek tepesi Göztepe olarak adlandırılır ve yaklaşık olarak 192metredir. Bozcaada bitki örtüsü rüzgâra açık kısımlarda oluşmazken 65 familyaya ait 437 bitki türünün adada yaşadığı bilinir.

Adaya özgü olan bazı bitki türleri şunlardır:

 1. Sakız Ağacı
 2. Borçanka
 3. Kum Sütleğeni
 4. Sarı Gelincik
 5. Akıllı Geven
 6. Kum Zambağı
 7. Deniz Geveni
 8. Begonvil
 9. Makasotu
 10. Kazayağı

Bozcaada Reçelleri

Bozcaada bilinen birçok reçeli ile ziyaretçilerine nefis lezzetleri tatma şansı yaratırken bazı reçelleri oldukça ilgi çeker. Bozcaada reçelleri arasında yer alan domates reçeli ve gelincik reçeli bunlar arasında yer alan türlerden biridir. Bunların dışında da adada yetişen çeşitli bitki ve meyvelerden reçel yapıldığı bilinir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Domates reçeli
 2. Gelincik reçeli
 3. İncir reçeli
 4. Karadut reçeli
 5. Kabak reçeli
 6. Üzüm reçeli
 7. Çilek reçeli

Bozcaada Reçelleri

Domates Reçeli

Domates reçeli oldukça eski bir geleneğin devamı olarak yapılan çeşitler arasında yer alırken adanın yerli ahalilerinden olan Rumlardan miras kalmış olan bir adet olarak sürdürülür. Bu reçellerin en önemli özelliği doğal yollarla üretiliyor olmalarıdır.

Gelincik Reçeli

Gelincikler bahar aylarının gelmesi ile birlikte ortaya çıkarken mayıs ayında bu bitki türüne sık rastlanır. Gelincik reçeli de doğal yöntemlerle aynı gün toplanıp hazırlanan bir reçel türü olurken bu reçel çeşidinin de geleneksel yöntemlerle yapıldığı görülür.

İncir Reçeli

Bozcaada’da üretilen incir reçeli de mayıs ayında toplanır ve olgunlaşmamış incirlerden üretilir. İncirler taze iken işleme tabi tutulurken tamamen doğal olarak hazırlanır ve katkı maddesi kullanılmaz.

Kabak Reçeli

Balkabaklarından üretilen kabak reçeli için de tamamen doğal yöntemler aracılığı ile üretim yapılır ve geleneksel metotlardan yararlanılır.

Bozcaada Reçelleri

Karadut Reçeli

Karadut reçeli de mevsiminde üretilen çeşitler arasında yer alırken geleneksel metotlar bu reçel yapımında da kullanılır.

Üzüm Reçeli

Farklı reçel türlerinden olan üzüm reçeli Bozcaada’da üretilen çeşitlerden olurken doğal yollarla yapılan reçeller arasında yer alır.

Çilek Reçeli

Bozcaada’da yapılan reçel türleri arasında çilek reçeli de yer alırken genellikle Kaz Dağları’ndan toplanan çilekler reçel olarak hazırlanır ve satılır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli