Bozcaada’da Çadır Kurmak ve Kamp Yapmak Yasak mı ?

Bozcaada'da Çadır Kurmak ve Kamp Yapmak Yasak mı

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden olan ve yaz aylarında binlerce yerli-yabancı turistin tercih ettiği Bozcaada’da Çadır Kurmak Yasak Mı? Sorusu merak edilmektedir. Çok sayıda otel ve pansiyonda konaklama imkanı bulabileceğiniz bu şirin ve eğlenceli tatil merkezinde hem daha uygun, hem de farklı bir konaklama seçeneğine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Bozcaada’da kamp yapmak isteyen misafirler özel kamp işletmelerini tercih edebilir. Özel kamp işletmeleri haricinde Bozcaada’nın herhangi bir yerinde çadır kurmak yasaktır. Bozcaada’da 1 adet kamp işletmesi bulunur. Kamp işletmelerine günün belli saatlerinde Bozcaada merkezden kalkan otobüslerle veya taksi ile ulaşım mümkündür. Yaz aylarında işletmeler yoğun olabileceği için, tercih ettiğiniz işletmeden bilgi almayı unutmayınız.

Deniz yolu ile ulaşım sağlayabileceğiniz Bozcaada için düzenlenen gemi seferlerinin yaz dönemlerinde yoğunluğa göre arttırıldığını ve yoğunluk durumuna göre saatsiz çalıştığını belirtebiliriz. Sefer saatleri yaz döneminde yoğunluğa bağlı saatsiz çalışabilir. Feribot saatleri hakkında bilgi almak için Gestaş işletmesinin sitesinden veya telefon numarasından destek isteyebilirsiniz.

Bozcaada’da Kamp Yaparken Yanınıza Almanız Gerekenler :

Barınma Malzemeleri

Bazı kamp yerlerinde çadır verilmektedir. Verilmeyen yerler göz önüne alındığında çadır kamp yaparken kişilerin yanına alması gereken ilk üründür. Bunun yanı sıra uyku tulumu, kamp matı, çakı, bıçak, şarj kablosu, yastık, katlanabilir sandalye, çakmak, kibrit, bir miktar ateş yakmak için kağıt, ip, yedek pil, yastıksız uyuyamayanlar için yastık ve olası soğuklara karşı yazlık yorgan ya da pike kişilerin yanına alması gereken ürünlerdir.

Kişisel Kamp Malzemeleri

Kamp yapmak başlı başına bir olgudur. Lüks bir otelde tatil yapmaya benzemez. Bu durum Bozcaada kamp yerleri için de fazlası ile geçerlidir. Bir adada tatil yapıldığı da göz önüne alındığı zaman çok daha tedarikli gidilmesi gerekir. Onun için kişiler yanında adada kalacakları süre boyunca yeterli olacak düzeyde, deodorant tarak, duş jeli, şampuan, diş fırçası, yüksek koruyuculu güneş kremi, diş macunu, kağıt havlu, sabun gibi temizlik malzemelerini mutlaka almalıdır. Ayrıca kişilerin yanında elektrik sorunu yaşama durumlarını göz önüne alarak powerbank gibi ürünleri de yanlarına alması gerekir.

Beslenme ve Yeme İçme İçin Olan Malzemeler

Burada da tahmin edilebileceği gibi plastik ya da kağıt bardak, çatal, kaşık, bıçak, örtü, termos, soğuk çanta denilen ürün, yemek yapma için olan malzemeler ( tencere vb.) , matara, tel ızgara, kürdan, çıra, çöp poşeti ve ıslak mendil bu kategoride söylenebilecek ilk akla gelen malzemelerdir. Bu bağlamda piyasada satılan özel paketi içinde kamp malzemeleri vardır. Onlar alınabilir. Böylece ne eksik kaldı diye düşünülmez.

Kıyafet Seçimleri

Bozcaada denize girmek için mutlaka kişiler yanlarında birkaç tane mayo veya bikini bulundurmalıdır. Şort, plaj havlusu, parmak arası terlik, çorap, tişört , bandana, şapka, pantolon, soğuk akşamlar olabileceği göz önüne alınarak mont valizde olması gereken ürünlerdir.

Yiyecek İçecek

Kamp yaparken ufak tefek şeyler için bulunulan yerden ayrılmamak gerekir. O yüzden, su, kahve, çay, bitki çayı, hazır çorba, kuruyemişler, atıştırmalıklar, konserveler, kişi alkol alıyor ise o zaman içtiği içecekler ve meyve yine olması gereken gıdalardır.

Bunların dışında kişinin bireysel tercihine bağlı olarak kitap, dergi, mum, fotoğraf makinesi, iskambil kağıdı da bulundurulabilecek diğer objelerdir.

Yorum yapın