Sıradaki içerik:

Bozcaada’da Online Bilet Dönemi Başladı

e
sv

Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir ?

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bozcaada geçmişten bugüne birçok topluma ev sahipliği yapmış olan bir yerleşim yeridir ve Antik Çağ’dan bu yana bölgede yaşam izlerine rastlanır. Fenikelilerin yanı sıra Yunan toplumlarına da ev sahipliği yapan adanın Tenedos ismiyle kaynaklarda yer aldığı görülür. Piri Reis’in de boz tepelerine istinaden adadan söz ettiği bilinmektedir. Bozcaada birçok gezilecek yere sahip olurken tarihi bir dokuya da sahiptir. Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir? Ziyaretçilerin merak ettiği sualler arasında yer alırken adada gezip görülebilecek birçok lokasyon bulunur.

Bozcaada karaya yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta bulunur ve Çanakkale iline bağlıdır. Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alırken kuzey rüzgarlarına açık bir yapısı vardır. Bitki örtüsü genellikle makilerden oluşurken bunda etkili olan unsur kuzey rüzgarları olur.

Bunun yanı sıra bakir koyları, fazla rüzgâr almayan bölümlerinde yetişen çam ağaçları ile de doğal bir görünüme sahip olan Bozcaada’nın Osmanlı Devleti döneminde XV. Yüzyılda Türk toprağı olduğu bilinmektedir.

Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir

Bozcaada son dönemlerde gerek günübirlik ziyaretçilerin gerekse konaklama amacıyla buraya gelenlerin beğenerek kaldığı bir yer olurken turistik özellikleriyle de gelenleri cezbetmektedir. Bunda etkili olan unsur ise adaya ulaşımın feribotlar aracılığı ile sık sık gerçekleştirilmesi olurken coğrafi özellikleri ile gelenleri kendisine hayran bırakır.

Gezilebilecek çeşitli yerleri olan adada her mevsim ziyaretçi görmek mümkün olurken ada olması nedeni ile de ayrı bir dokuya sahip olduğu görülür. Serin denizinin temiz olması Çanakkale Boğazı’nda yer alması ile açıklanabilirken aynı zamanda çok temiz bir havası da vardır.

Sıcak yaz günlerinde dahi düşük bir nem oranına sahip olması nedeni ile bunaltıcı sıcakların hissedilmediği adada deniz turizmi de oldukça yaygındır. Birçok plajının olması nedeni ile gerek günübirlik ziyaretçilere gerekse konaklayan misafirlere birçok alternatif sunulabilmektedir.

Ayrıca plajların çevresinde yer alan çeşitli restoranlar sayesinde yeme içme ihtiyacına yönelik olarak da hizmet alınabilirken adanın kendine özgü reçelleri de gelenlerin damağında eşsiz lezzetler bırakır. Bahar aylarında yapılan gelincik reçeli bunlar arasında yer alırken adada yer alan üzüm bağları nedeni ile de üzüm reçel de oldukça meşhurdur.

Bozcaada’da gün batımı izleneceği zaman buranın ada olması nedeni ile eşsiz bir manzaraya şahit olmak mümkündür aynı zamanda deniz ve doğanın birlikteliğine rüzgar gülleri de eşlik eder. Bu sebeple görsel bir şölen izlemek isteyenler açısından adada çeşitli lokasyonlardan gün batımını izlemek mümkündür.

Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir

Bu alanlardan biri olan Polente Feneri, 1861 yılında adaya inşa edilmiş ve denizden de yaklaşık olarak 30 metre yukarıda olan bir fenerdir. Fenerin bir özelliği ışığını 15 mil kadar uzağa yayabilmesi olurken bulunduğu konum adanın batısında bir uç noktasıdır.

Polante Feneri, eşsiz bir doğa manzarasına eşlik ederken bir diğer özelliği de burada yer alan rüzgâr güllerinin bu görsele katkı sağlamasıdır. Gün batımında fener, rüzgâr gülleri, deniz ve doğa bir araya geldiğinde eşsiz bir manzara ile karşılaşmak mümkün olurken doğadaki tüm renkleri bu sayede bir arada görmek söz konusudur.

Bundan dolayı da gün batımını Bozcaada’da izlemek isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden biri adanın uç noktası olur. Rüzgâr gülleri 2000 yılında yapılmıştır ve 17 adet rüzgâr gülü sayesinde elektrik ihtiyacı temin edilirken adanın elektrik gereksinimlerinde buradan elde edilen enerji kullanılır.

Rüzgâr gülleri oldukça dekoratif bir malzeme olarak adaya eşlik ederken aynı zamanda çok önemli görevler üstlenerek enerji üretiminde yararlanılan tesislerdir. Bu güller adada ihtiyaç duyulan elektrik gereksiniminden fazlasını sağlar ve artan enerji denizin altından Geyikli beldesine aktarılır.

Bozcada gelenleri kendisine hayran bırakan birçok lokasyona sahip adalar arasında yer alırken kendine özgü bir dokuya sahip olduğu görülür. Bundan dolayı da yaz ve kış mevsimlerinde çeşitli ziyaretçi kitleleri tarafından gezilen adanın yöresel tatlara da sahip olduğu görülmektedir.

Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir

Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir? Adayı ziyaret edenlerin merak ettikleri arasında yer alırken en güzel gün batımı için genellikle Polente Feneri tercih edilir. Bunda etkili olan unsur ise doğa manzarasına eşlik eden ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılan rüzgâr gülleridir.

Bu santrallerin son dönemde Bozcaada ile bütünleştiği görülürken gün batımlarına ayrı bir estetik değer katar. Bu sebeple de genellikle adaya gelenler gün batımını izlemek için bu bölgeyi tercih ederler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli