Bozcaada’da Gün Batımı Nerede İzlenir

Bozcaada geçmişten bugüne birçok topluma ev sahipliği yapmış olan bir yerleşim yeridir ve Antik Çağ’dan bu yana bölgede yaşam izlerine rastlanır. Fenikelilerin yanı sıra Yunan toplumlarına da ev sahipliği yapan adanın Tenedos ismiyle kaynaklarda yer aldığı görülür. Piri Reis’in de boz tepelerine istinaden adadan söz ettiği bilinmektedir.

Bozcaada Türkiye’nin en gözde olan adaları arasında yer alır. Türkiye’nin 3. büyük adası olarak da ön plana çıkar. Ada da tam olarak 12 burun ve 12 koy bulunur. Bozcaada ege denizinde yer alır ve Çanakkale beldesine bağlıdır. Bozcaada karaya yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta bulunup Çanakkale ilimize bağlıdır. Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alırken kuzey rüzgarlarına açık bir yapısı vardır. Bitki örtüsü genellikle makilerden oluşurken bunda etkili olan unsur kuzey rüzgarları olur. Bunun yanı sıra bakir koyları, fazla rüzgâr almayan bölümlerinde yetişen çam ağaçları ile de doğal bir görünüme sahip olan Bozcaada’nın Osmanlı Devleti döneminde XV. Yüzyılda Türk toprağı olduğu bilinmektedir. Ada sadece turistik açıdan değil tarihi açıdan da ön plana çıkmayı başarmıştır

Bozcaada birçok gezilecek yere sahip olurken tarihi bir dokuya da sahiptir. Hem görüntü bakımından hem de turistik açıdan ön plana çıkan bir yapısı mevcut.. Bugün adada ve çevresinde yaşayan nüfusta da geniş ölçüde bir artış yaşanmaktadır. Özellikle doğal bir dizayna yer verir. Bu doğal dizayn yapısı da birçok kişiyi kendine çeker.

Bozcaada son dönemlerde gerek günübirlik ziyaretçilerin gerekse konaklama amacıyla buraya gelenlerin beğenerek kaldığı bir yer olurken, turistik özellikleriyle de gelenleri cezbetmekte dir. Bunda etkili olan unsur ise adaya ulaşımın feribotlar aracılığı ile sık sık gerçekleştirilmesi olurken coğrafi özellikleri ile gelenleri kendisine hayran bırakır. Gezilebilecek çeşitli yerleri olan adada her mevsim ziyaretçi görmek mümkün olurken ada olması nedeni ile de ayrı bir dokuya sahip olduğu görülür. Serin denizinin temiz olması Çanakkale Boğazı’nda yer alması ile açıklanabilirken aynı zamanda çok temiz bir havası da vardır. Güneşin dik açılar ile vurduğu bu ada özellikle yaz aylarında daha çok ilgi görür. Yazın hem sıcak hem de serin havayı size bir arada yaşatır. Sıcak yaz günlerinde dahi düşük bir nem oranına sahip olması nedeni ile bunaltıcı sıcakların hissedilmediği adada deniz turizmi de oldukça yaygındır.

Bozcaada gelenleri kendisine hayran bırakan birçok lokasyona sahip adalar arasında yer alırken kendine özgü bir dokuya sahip olduğu görülür. Bundan dolayı da yaz ve kış mevsimlerinde çeşitli ziyaretçi kitleleri tarafından gezilen adanın yöresel tatlara da sahip olduğu görülmektedir. Birçok plajının olması nedeni ile gerek günübirlik ziyaretçilere gerekse konaklayan misafirlere birçok alternatif sunulabilmektedir. Ayrıca plajların çevresinde yer alan çeşitli restoranlar sayesinde yeme içme ihtiyacına yönelik olarak da hizmet alınabilirken adanın kendine özgü reçelleri de gelenlerin damağında eşsiz lezzetler bırakır. Bahar aylarında yapılan gelincik reçeli bunlar arasında yer alırken adada yer alan üzüm bağları nedeni ile de üzüm reçeli de oldukça meşhurdur.

Bozcaada hem tabiat ile iç içe hem de temiz bir havaya sahiptir. Bu açıdan birçok kişinin geldikten sonra kalmak istediği bir ada olmaktadır. Çevresel açıdan şık bir görüntü sunar. Fotoğraf çekmeyi seven kişiler için kaçınılmaz bir fotoğraf şöleni burada sizi bekler. Üstelik gezip eğleneceğiniz birçok alan ve mekana da sahiptir. Bozcaada’da gün batımı izleneceği zaman buranın ada olması nedeni ile eşsiz bir manzaraya şahit olmak mümkündür. Aynı zamanda deniz ve doğanın birlikteliğine rüzgar gülleri de eşlik eder. Bu sebeple görsel bir şölen izlemek isteyenler açısından adada çeşitli lokasyonlardan gün batımını izlemek mümkündür. Bu alanlardan biri olan Polente Feneri, 1861 yılında adaya inşa edilmiş ve denizden de yaklaşık olarak 30 metre yukarıda olan bir fenerdir. Fenerin bir özelliği ışığını 15 mil kadar uzağa yayabilmesi olurken bulunduğu konum adanın batısında bir uç noktasıdır. Polante Feneri, eşsiz bir doğa manzarasına eşlik ederken bir diğer özelliği de burada yer alan rüzgâr güllerinin bu görsele katkı sağlamasıdır. Gün batımında fener, rüzgâr gülleri, deniz ve doğa bir araya geldiğinde eşsiz bir manzara ile karşılaşmak mümkün olurken doğadaki tüm renkleri bu sayede bir arada görmek söz konusudur. Bundan dolayı da gün batımını Bozcaada’da izlemek isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden biri adanın uç noktası olur.

Bozcaada ve Polente Feneri

Bozcaada gün batımı ve doğumu ile de oldukça meşhur bir adadır. Özellikle birçok kişi bu gün batımını ya da gün doğumunu seyretmek için adaya gelir. Adada gün batımı en çok nereden seyredilir ya da daha iyi görüntülenir gibi sorular sık sık akla gelir. Burada ilk etapta polente feneri önerilir. Polente feneri gün batımının en iyi izleyeceğiniz yerlerin başında gelir. Bu alanda bir tepe ve düzlük olarak karşınıza çıkar. Bu tepeye çıktığınız zaman bu alandan gün batımını uzaktan olabildiğince net bir şekilde izleme keyfini elde edersiniz. Üstelik gün batımı tüm canlılığı ve çıplaklığı ile burada sizi bekler.

Polente feneri gün batımını canlı sunduğu için daha çok ilgi görür. Üstelik bu alan bir tepe üzerine kurulmuştur. Tepe üzerinden aşağısını alan geniş bir görüntü yelpazesi sizi bekler. Bu geniş yelpaze içinde uzanan bulut kümesi ve deniz de yine sizi bekler. Deniz ve bulut kümeleri içinde gün batımı daha aktif ve canlı olan bir görüntü sunar. Üstelik bu alanda doğanın farklı görüntüsünü de fotoğraflama imkanını elde edersiniz. Daha önce görmediğiniz bir gün batımı ile karşılaşırsınız. Polente feneri sakin yapısı ile de dikkat çeker. Belli bir yükseklikte yer aldığı için buranın havası da çok ferah ve temizdir.

Gün batımında Polente feneri, rüzgâr gülleri, deniz ve doğa bir araya geldiğinde eşsiz bir manzara ile karşılaşmak mümkün olurken doğadaki tüm renkleri bu sayede bir arada görmek söz konusudur. Bundan dolayı da gün batımını Bozcaada’da izlemek isteyenlerin tercih ettikleri yerlerden biri adanın uç noktası olan Polente feneridir. Bunda etkili olan unsur ise doğa manzarasına eşlik eden ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılan rüzgâr gülleridir. Rüzgâr gülleri 2000 yılında yapılmıştır ve 17 adet rüzgâr gülü sayesinde elektrik ihtiyacı temin edilirken adanın elektrik gereksinimlerinde buradan elde edilen enerji kullanılır. Rüzgâr gülleri oldukça dekoratif bir malzeme olarak adaya eşlik ederken aynı zamanda çok önemli görevler üstlenerek enerji üretiminde yararlanılan tesislerdir. Bu rüzgar gülleri adada ihtiyaç duyulan elektrik gereksiniminden fazlasını sağlar ve artan enerji denizin altından Geyikli beldesine aktarılır. Bu santrallerin son dönemde Bozcaada ile bütünleştiği görülürken gün batımlarına ayrı bir estetik değer katar. Bu sebeple de genellikle adaya gelenler gün batımını izlemek için bu bölgeyi tercih ederler.

Adayı ziyaret edenlerin merak ettikleri arasında yer alırken en güzel gün batımı için genellikle Polente Feneri tercih edilir.

Polente Fenerine gidiş ve dönüş için akşam saatlerinde Bozcaada merkezden otobüs seferleri düzenlenir. Polente Fenerine özel araç ile ulaşım sağlanmaktadır. Özel aracı olmayan ziyaretçiler, araç kiralayabilir veya merkezde bulunan taksi durağın dan yararlanabilir.

Göztepe’de Gün Batımını Seyretmek

Bozcaada’da gün batımını seyredeceğiniz bir diğer alternatif ise Göztepe’dir. Buraya çıkmak için sizi bir araba yolu bekler. Tepeye gidiş yolunun belli bir kısmı araç trafiğine kapalıdır. Bu yüzden yolun bir kısmını yürüyerek de çıkmanız gerekebilir. Tepeye çıktıktan sonra sizi ilk olarak alabildiğince bir deniz karşılar. Çünkü tam karşıda bir deniz görüntüsü ile karşılaşırsınız. Gün batımı ise denizin üzerine uzanarak batar. Yani deniz ile gün batımı tam bir bütünlük kurar. Tıpkı kartpostallarda olan bir görüntüyü yakalamış olursunuz.

Çıkış yapıldıktan sonra bir düzlük ile karşılaşılır. Üstelik manzarayı daha geniş açılardan çekmek isteyen kişiler için de bir avantaj sunar. Geniş açıdan isterseniz hem denizi hem de gün batımını çok rahat bir şekilde izleyebilirsiniz. Göztepe gün batımı ve doğumu için en ideal olan yerler arasında sayılabilir. Bu alanda gün batımının farklı birçok tonunu fotoğraflama imkanı da elde edersiniz. Yani farklı açılardan gün batımını seyredip çekimini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Gün Batımı için Yel Değirmenleri

Yel değirmeni Bozcaada için bir sembol olmuş durumdadır. Hem görünümü hem de sunmuş olduğu eşsiz manzarası ile ön plana çıkar. En son 2019 yılında restore edilerek halka ve turistlere açılmıştır. Rüzgardan beslenen yel değirmenleri ile anında dikkat çeker. Eski zamanlardan beri adanın birçok yerinde yel değirmenleri vardır. Ancak zamanla bu değirmenlerin çoğu hasar alıp tahrip olmuştur. 2019 senesinde yapılan değirmenler adanın eski yapısına uygun olarak tekrardan yapılmıştır. Değirmenlere ulaşmak için rum mahallesinin arka tarafındaki otoparka ulaşım sağlamanız gerekir. Karşınıza çıkan taş yolu yürüyerek bu yel değirmenine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yolda yorulanlar için dinlenme bankları bulunmaktadır. Bu yolu bitirmeniz için sadece 5 dakika yeterli olmaktadır.

Gün batımı olduğu sırada bunu görüntülemek ve seyretmek için yel değirmenini tercih edebilirsiniz. Yel değirmeni güneşin tam batış vaktinde o doğallığı tüm canlılığı ile size sunar. Güneşin uzaklardan yavaş yavaş batışı ve görünümü sizde birçok farklı duyguyu uyandıracaktır. Bu güzel görüntüyü yel değirmeni duvarına yaslanarak doyasıya seyredebilirsiniz.

Bozcaada ile Gün Batımı Keyfi

Bozcaada birçok ziyaretçi tarafından yaz ve kış mevsimlerinde tercih edilir. Gün batımı her yerde aynı görüntüyü ya da duyguyu vermediği için ön plana çıkan belli başlı nadir yerler vardır. İşte bu nadir yerlerin başında da Bozcaada gelir. Gün batarken vermiş olduğu doğallık ve canlılık birçok kişide cazibe uyandırmaktadır.

Tüm bu canlılığı en ufak ayrıntısına kadar Bozcaada ile tadabilirsiniz. Bunun için Göztepe, yel değirmenleri ve polente feneri sizi beklemektedir. Bu üç yer özellikle ada içinde gün batımını seyretmek için en ideal yerler arasında sayılabilir. Farklı açılardan görüntü yakalamak için de yine bu üç yer sizler için bir alternatif sunmaktadır.

Yorum yapın