Sıradaki içerik:

Bozcaada’da Hangi Şarap Alınır ?

e
sv

Bozcaada’da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri ?

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her ay büyük bir özeni isteyen ve ihmale gelmeyen bağcılık hizmetleriyle ilgilenen kişilerin, çocukluk dönemlerinden itibaren bu işlerin içerisinde olduğu görülmektedir. Bozcaada’da yaşayan ve geçimini şarapçılık veya bağcılık ile sürdüren ailelerin sayısı bir hayli fazladır. Sizler de hangi üzüm türlerinin bu bölge için ideal olabileceğinin yanıtını arıyorsanız, işte yazımızda bazı detayları aktarıyoruz. İyi bir şarap için en iyi şekilde yetiştirilmiş üzümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun farkında olan adalıların, hangi üzüm türlerine öncelik verdiğini ve topraklarında hangi üzümleri yetiştirdiğini net bir şekilde görebilirsiniz. Bozcaada’da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri? Şeklinde yapacağınız araştırmalarda birbirinden farklı özelliklerde ve renklerde üzüm türlerini görebilirsiniz. Rengi, tadı ve özellikleriyle adanın simgesi haline gelen üzümleri ve henüz yeni yetiştirilmeye başlayan üzüm türlerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Bozcaada'da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri

Bozcaada’da Bağcılık Faaliyetleri

Adada bağcılık faaliyetlerinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtebiliriz. Yüz yıllar öncesinden günümüze kadar halen ulaşmış olan bu mirasın korunması için çaba sarf edilmektedir. M.Ö. 5. yy’da görülen Tenedos sikkelerinin üstünde üzüm salkımlarının yer alması ve çeşitli destanlarda yazılı olarak yer verilmesi, adadaki bağcılık faaliyetlerinin önemini artırmaktadır. Birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapan adanın konumu itibariyle bağcılığa yatkın olduğu görülmektedir. Ege’den esen kuzey rüzgarlarının etkisiyle bağcılık faaliyetleri için en uygun ortamların hazırlandığına dikkat çekilmektedir. Geçmişten günümüze kadar halen bu değerli toprak yapısını ve iklimini koruyan bölgede bağcılığın önemini yitirmediği görülür. Aksine Bozcaada şarapçılık ve bağcılık ile ilgili konularda sürekli adı geçen bir yerdir.

Bozcaada'da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri

Bozcaada Organik Bağcılık Nedir?

Herhangi bir kimyasal kullanılmadan bağcılık yapılması için uygun ortamlara sahip olan Bozcaada çok daha avantajlı bir konumdadır. Organik tarım ve bağcılık konusunda çeşitli projelerin gerçekleştirildiği bir alan olduğunu belirtebiliriz. Günümüzde devam eden proje sayıları da bir hayli fazladır. Üreticilerin Kaymakamlık aracılığıyla aldıkları maddi destekler sayesinde organik bağcılığa yöneldikleri görülmektedir. Yaklaşık olarak 2005’li yıllarda başlatılan bu projelerin verimli olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Böylece alınan destekleme ödemeleriyle de ciddi bir iyileştirme görüldüğü vurgulanmaktadır. Bağcılık konusunda üretimin desteklenmesine ve bu kültürün en iyi şekilde yaşatılmasına olanak verilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde organik bir ada elde edilmeye çalışılmaktadır. Üzüm ve şarap üreticilerinin katıldığı pek çok organizasyon ile organikleşmeye verilen önem gözler önüne serilmektedir.

Bozcaada'da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri

Bozcaada’da Hangi Üzüm Çeşitleri Yetişir?

Şarap yapımı ile ünlü olan Bozcaada’da yetişen bazı üzüm çeşitleri bulunmaktadır. Gövdesinin, tadının ve dokusunun farklı olmasıyla, diğerlerinden ön plana çıkmayı başaran ve renkleriyle de ilgi çeken üzüm türlerine göz atabilirsiniz. Her üzüm türünden yapılan şarapların tadı ve özellikleri farklıdır. Bu nedenle şarap seçimlerinde hangi üzüm türünden hazırlandığını inceleyebilirsiniz. Tatil için veya çeşitli amaçlarla Bozcaada’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka tatmak isteyeceğiniz şaraplar ve üzüm çeşitleri için bilgilendirici detaylara değiniyoruz.

Kumlu topraklarda yetişmeye müsait olan ve daha çok Bozcaada’nın kuzey kesiminde karşınıza çıkacak olan Vasilaki ve Çavuş üzümleri ise sofralık olarak bilinmektedir. Eylül dönemlerinde bağ bozumu festivallerine katılabileceğiniz Bozcaada’da karşılaşacağınız üzümlerdir. Beyaz renkli olan bu üzümler uzun ve sivri bir şekilde durmaktadır. Salkımda seyrek olarak yer alan bu üzüm türleri ile Kasım aylarında harika şaraplar yapılmaktadır.

Bozcaada'da Yetişen Üzüm Çeşitleri Hangileri

Kanyak yapımında da kullanılmakta olan ve Bozcaada çevresinde yetiştirilen üzüm türleri arasında Kuntra dikkat çekmektedir. Her ne kadar şarap denildiği zaman yıllanmış olması dikkatinizi çekse de, bu üzümlerden yapılan şarapların yıllanması mümkün olmayacaktır. Daha açık renklerde ve kırmızı bir şarabın elde edilmesi için kullanılan üzüm türleridir. Üzüm türleri arasında en lezzetli olan ve kırmızı renkte bulunan Kuntra ile Karalahna dikkatinizi çekecektir.

Son zamanlarda daha çok rastlanan ve siyah renkte olan Cabernet Sauvignon ve diğer üzüm türleri ise kalın kabuklu görünümdedirler. Şarabın tanen bakımından zenginleştirilmesi amacıyla yetiştirilmektedirler. Henüz yıllanmamış olan Cabernet şaraplarının aromaları daha çok çikolataya benzetilmektedir. Ancak fıçılarda yıllandırılan şarapların ise kahve tadını verdiğini belirtebiliriz.

Sizler de Bozcaada’yı ziyaretlerinizde satın almak isteyeceğiniz şarapların hangi üzüm çeşitlerinden yapıldığını inceleyebilir ve buna göre şarapların özellikleri hakkında önemli bilgileri elde edebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli