Bozcaada’ya Giderken Neler Alınmalı

Bozcaada’ya Giderken Neler Alınmalı

Bozcaada, Çanakkale iline bağlı adalar arasında yer alırken boğazın girişinde bulunur ve stratejik açıdan da oldukça önemli bir konumdadır. Adanın tarihi ve turistik bir dokusu olduğu görülürken her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olması ile dikkat çekmektedir. Bu sebeplerle merak edilen bir konu olurken özellikle ilkbahar ve yaz aylarında adanın yoğun bir ziyaretçi trafiğine maruz kaldığı görülmektedir. Ada genel olarak düzlük arazilerden meydana gelirken en yüksek tepesinin Göztepe olduğu görülmektedir. 192 m yüksekliğe sahip olan bu tepesinin dışında çeşitli bakir koyları da adanın dikkat çeken yönleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra çeşitli rüzgarlara açık olması sebebi ile nem oranının düşük olduğu görülürken denizden gelen rüzgarlara açık olması nedeni ile bölge genel olarak makilik ve çalılık arazilerden oluşmaktadır. Rüzgâr almayan yerlerde çam ağaçlarının yetişmesi mümkün olurken birçok plajı ile turistlerin denize rahatça girebileceği alanlara sahiptir.

Bozcaada seyahat planı yapan ziyaretçilerin gezip görülebileceği birçok tarihi ve doğal güzellikleri olduğu için ziyaretçilerin içerisinde fotoğraf meraklısı olanların bu yerleri dikkate alması gerekmektedir. Fotoğrafçılar açısından görsel bir şölen sunan adada kayıt altına alınabilecek birçok mekân mevcuttur. Bunun yanı sıra motor, atv ya da bisiklet kiralamak isteyenler için de bu ihtiyaçlar düşünülmüştür. Ziyaretçiler bu tür talepleri olması durumunda kolayca bunu gerçekleştirebilirler ve bundan dolayı da yanlarında getirecekleri giysilerini buna göre planlamaları gerekmektedir.

Denize girmeyi planlayan misafirlerin plajlarda şezlong kiralayabilirler. Bunun yanı sıra adada çeşitli konaklama seçenekleri de mevcuttur. Bu sebeple tatil planının uzunluğuna ve ihtiyaçlara bağlı olarak kişisel eşyalarınızı ayarlayabilirsiniz. Adanın rüzgârlı bir yapıya sahip olması nedeni ile kişisel eşyalarınızı ve tatil sürenizin planlamasını bu durumlarınızı göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Tatile çıkarken kişilerin yanına alması gerekenler yapılacak seyahate bağlı olarak şekillenirken deniz mevsimi ile ilkbaharda yapılacak bir tatil arasında oluşan ihtiyaçlar açısından farklar olabilmektedir. Bundan dolayı da tatilin süresi de dikkate alınarak bir hazırlık yapılabilir. Deniz tatillerinde ihtiyaç duyulan örnek malzemeler deniz yatakları, deniz ayakkabıları gibi ürünler ilk akla gelenler arasında yer alabilir. Ayrıca denizaltının mas maviliğini görmek isteyen ziyaretçilerimizin deniz gözlüğüne de ihtiyaç duyabilirler. Bu tür seyahatlerde yürüyüş yapmak içinde rahat yürüyüş ayakkabıları ve plajda giyilecek terlikler de unutulmaması gerekenler listesine eklenebilir. Sivrisinekler ya da böcekler söz konusu olduğunda bunlardan korunmak için de çeşitli ilaçlara gerek duyulabilir. Çocukları olanların kumsalda oyun oynamabilmeleri için deniz oyuncaklarını ve çocuklarının ilgi alanlarına yönelik çeşitli malzemelere de ihtiyaç duyabilirler. Bunlar arasında kova ve kürekler ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca müzik dinlemek için cihazlar, telefonları şarj etmek için şarj aletleri de yanınıza alabileceğiniz önemli ürünlerdir.

Sörf yapmaktan hoşlananların valizlerine koymaları gerekenler arasında sörf kıyafetleri ve dalgıçlık yapmak isteyenler de dalgıç kıyafetleri yer almaktadır. Bakir koylarda sessiz vakit geçirmek isteyenler için plaj sandalyeleri ve masalarınıda yanında getirmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Piknik yapmak isteyenler atıştırmalık bir şeylerde yanlarına alabilirler. Kişisel bakım malzemeleri seyahatler sırasında unutulmaması gerekenler arasında yer alan önemli ürünlerdir. Aynı zamanda da pijama ya da eşofman gibi malzemeler de gerekli olabilecekler arasındadır.

Tatil hangi mevsimde yapılacaksa ihtiyaçlarınız bu mevsim koşullarına göre çeşitlilik göstermektedir. Sonbahar aylarında yapılacak ziyaretlerde ise denizden gelen rüzgarların yaratacağı serinlik etkisi göz ardı edilmemelidir. Bundan dolayı da kalın giysiler tercih edilebilir. Bozcaada’ya her mevsim ziyaret gerçekleştirmek mümkün olduğu için kışın yapılacak gezilerde atkı ve bereler de unutulmamalıdır. Bozcaada her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan yerlerden biridir. bundan dolayı da birçok kişi tarafından ziyaret edilir. Kolay bir ulaşıma sahip olması ve kısa süre içerisinde bu bölgeye gelinebilmesi nedeni ile de tercih edilen bir lokasyon olurken doğal güzellikleri ile gelenleri kendisine hayran bırakır. Bozcaada’ya giderken neler alınmalı ? sorusunun yanıtı ise ziyaret edilecek mevsime, tatilin süresine göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple ne tür bir ziyaret yapılacağına karar verdikten sonra gerekli ihtiyaçlar listenizi oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın