Bozcaada’ya Günübirlik Gidilirmi

Bozcaada’ya Günübirlik Gidilirmi

Bozcaada bulunduğu konum itibarı ile birçok şehirden ziyaretçileri kendisine çeken turistik bir yerdir. Bundan dolayı da yaz ve kış mevsimleri fark etmeksizin adaya yoğun bir talep olur. Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan adanın binlerce yıldır yerleşime sahne olduğu görülürken 15. Yüzyıldan bu yana Türkler tarafından isken edilmiştir.

Bozcaada’ya Günübirlik Gidilir mi ? Sorusu bu bölgeye gezi planı yapanların merak edecekleri konular arasında yer alırken adaya ulaşım çeşitli şekillerde sağlanır. Bozcaada Çanakkale iline bağlı olması nedeni ile şehir merkezinden Geyikli iskelesine ulaşmak gerekir. İstanbul, Ankara ya da İzmir illerinden direkt olarak otobüs seferleri ile iskeleye gelmek mümkün olurken kışın otobüsler Ezine’ye kadar seyahat eder. Otobüslerin Bozcaada’ya girişi yasak olduğundan iskelede yolcuları indirirler ve ardından da feribot ile adaya gitmek gerekir. Ayrıca feribota yaya yolcuların yanı sıra araçlı yolcuların da binmesi mümkündür. Bundan dolayı da kişisel araçlarla adaya seyahat edilebilirken feribota alınacak biletlerin online olarak ve gidiş dönüş alınması gerekir.

Yazın feribot seferleri 45 dakika ara ile yapılır ve karşılıklı olarak bu seferler gerçekleştirilir. Seferlerin Bozcaada ve Geyikli iskeleleri arasında karşılıklı yapılması nedeni ile de adaya günübirlik gidip dönmek mümkündür. Yaz ve kış tarifeleri farklı olarak düzenlenirken kışın sefer sayıları azalır. Bazı zamanlarda günde 3 defaya kadar feribot seferleri yapılırken gidiş dönüş planı yapılırken bunlar dikkate alınmalıdır. Ayrıca feribot seferlerine bilet alınırken gidiş ve dönüş bileti kesildiğinden seyahat planı yapanların bu konuları göz önünde bulundurması gerekir. Feribot seferlerine yönelik olarak tarifeler için Gestaş.com.tr adresi ziyaret edildiğinde güncel bilgilere ulaşılabilmektedir. Yaz mevsiminde yoğunluk yaşanması durumunda ek seferler düzenlenirken Bozcaada’ya feribotun gidiş süresi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir.

Her mevsim farklı doğası nedeni ile gelenleri kendisine hayran bırakan Bozcaada’nın oldukça temiz bir denizi ve havası vardır. Kuzey rüzgarlarına açık bir konumda olması yaz mevsimlerinde havasının esintili olmasına yol açarken oldukça bakir koyları ile deniz tatilcileri için ideal bir seçenek olmaktadır. Bozcaada’ya araba seyahati planlayan yolcular yola çıkacakları şehrin adaya uzaklığına bağlı olarak belirli sürelerde seyahat ederlerken Ankara’dan yaklaşık olarak 11 saatlik bir yolculuk yapmak gerekir. İzmir için bu süre ortalama 5 saat olurken İstanbul ili söz konusu olduğunda ulaşım süresi 8 saattir. Bozcaada’ya Günübirlik Gidilir mi ? Sorusu adayı ziyaret etmeyi planlayanların merak edecekleri arasında yer alırken Bozcaada ve Geyikli iskelesi arasında Gestaş tarafından düzenlenen karşılıklı seferler nedeni ile günübirlik seyahat edilebilmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde feribot seferleri sık olarak yapılırken diğer mevsimlerde ise sefer sayılarında azalma olur. Ayrıca yaz aylarında gece 23.00’a kadar feribot seferleri gerçekleştirilir. Bundan dolayı da seyahat planı yapılırken Gestaş’ın resmî sitesinden feribot sefer saatleri kontrol edilmelidir.

Yorum yapın