Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir

Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir

Ege Denizi’nin kuzey tarafında yer alan ve Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada son derece sevimli küçük bir adadır. Kendisi küçük bir ada olsa da Türkiye’nin en büyük üçüncü adası konumundadır. Tatil meraklılarının rotasında her zaman kendine yer bulan Bozcaada’nın kendine has bir iklimi vardır. Akdeniz iklimi etkisinde olsa da Boğaz’a yakınlığı nedeni ile rüzgârı bol bir yerdir. Bu nedenle birçok tatil sever için Bozcaada’ya hangi ayda gidilir sorusunun yanıtı büyük bir önem taşır. Adada yaşayanlar, adanın sert rüzgarlarına karşı alışık olsalar da burayı gezmek için gidecek kişilerin mutlaka adanın rüzgarı hakkında önemli bilgiler edinmesi gerekir. Bozcaada’da denize girmek isteyen ziyaretçiler esen rüzgara göre gideceği plajı belirleyebilir. Eğer rüzgar kuzeyden esiyorsa yönünüz mutlaka güneye doğru olmalıdır. Güneyden esiyorsa da kuzey tarafında denize girmeniz gerekir. Bozcaada’nın her mevsime özel ayrı bir güzelliği olduğu için kendi seyahat planınıza göre gitmek istediğiniz ay tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Bozcaada Sezon Ne Zaman ?

Bozcaada ziyareti için belirli bir sezon yoktur. Ancak denize girmek gibi bir düşünceniz varsa yaz ayları bunun için son derece uygundur. Hatta Akdeniz iklimi etkisi altında olduğu için Bozcaada’da sezon son derece uzundur. Haziran ve Eylül ayları arasında adayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yaz içerisinde ortalama olarak sıcaklık değerleri 25 ile 27 derecedir. Bu da yılın her döneminde bu adayı rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu oldukça artış göstermektedir. Bu nedenle eğer sakin bir tatil arayışındaysanız yaz aylarında adanın çok kalabalık olacağı için farklı aylarda da adayı tercih edebilirsiniz.

Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında diğer aylara göre Bozcaada’da daha sakin geçmektedir. Özellikle kafa dinlemek isteyen ziyaretçiler Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında adada sakin bir tatil yapabilir. Bu ayda yağışlar da tam başlamadığından hem gezmek için hem de dinlenmek için çok idealdir.

Bozcaada’ya Kışın Gidilir mi ?

Bozcaada’ya kışın gidilir mi sorusunun yanıtı için hava koşullarına bağlı kalmak doğru değildir. Bozcaada yılın her ayında gidip konaklayacağımız bir tatil beldesidir. Kış aylarında da yaz aylarında da konaklayabileceğiniz açık oteller bulabilirsiniz.

Bozcaada kış mevsiminde de tercih edilir. Ada kış aylarında da bir başkadır. Sakinlik ve huzurun en derinden hissedildiği mevsim kış aylarıdır. Adada kış sezonunda birçok otel, restoran ve kafeleri kapalı bulabilirsiniz. Kış aylarında adayı ziyaret etmeden önce gitmek istediğiniz mekanların açık olup olmadığını teyit etmeniz gerekmektedir. Poyraz sebebiyle hava sıcaklığı fazlasıyla düşmektedir. Bozcaada kış aylarında genellikle rüzgarlı ve yağışlı olmaktadır.

Bu mevsimde ada biraz hareketliliğini kaybetmektedir. Çünkü kış aylarında nüfus sayısı azaldığı için sakinlik ön plana çıkmaktadır. Boğaz’ın kıyısında yer aldığı için kış aylarında fazlaca kuzey rüzgarlarına rastlanmaktadır. Bu sebeple adaya gelecek ziyaretçilerin feribot sefer saatlerini Gestaş’ın web sitesinden takip etmelidir. Feribot seferleri yaz aylarındaki gibi sık sık yapılmamaktadır. Kış aylarında hava koşullarına göre anlık sefer iptalleri gerçekleşmektedir. Bu sebeple kış aylarında ada seyahat planlarınızı yapmadan önce feribot seferleri kontrol edilmelidir.

Ada ilkbahar, yaz , sonbahar ve kış mevsimlerinde ziyaretçilerine farklı duygular yaşatmaktadır. Adanın en huzurlu mevsimi Sonbahardır. Herkesin elinin ayağının çektiği sakin ve huzurla gezebileceğiniz bir yerdir. Yaz aylarındaki yoğunluk ve kalabalık yok olup her yer size kalmaktadır. Koyları rahatlıkla gezip otel ve restoranlarda rezervasyon bulamama korkusu yaşamazsınız. Sonbahar mevsiminde Bozcaada’da yürüyüş ve bisiklet gezileri gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Ada ilkbahar mevsiminde yemyeşil bir görünüme bürünmektedir. Bu yeşil görüntünün içerisinde çiçekler ayrı bir güzellik katmaktadır. Böylelikle bize yazın geldiğinin habercisidirler. Sezonun açılışıyla otel ve restoranlar hazırlanmaya başlar. Yaz mevsiminde genellikle denizi için tercih edilir. Tam anlamıyla denizin o güzelliğini görmek için Temmuz ayı ve Ağustos ayları da tercih edilebilir. Bozcaada’yı yılın herhangi bir ayında ziyaret etmek için tercih edebilirsiniz.

Bozcaada İklim Özellikleri Nasıldır ?

Bozcaada iklim özellikleri tatile gelen ziyaretçiler için son derece idealdir. Bulunduğu konum itibari ile rüzgârlara karşı son derece açık bir yerdir. Genel olarak Akdeniz iklim özellikleri hâkimdir. Deniz turizmini sevenler için Bozcaada genelde yazın ziyaret edilmektedir. Adada en sıcak ay Temmuz ayıdır. Bu ayda sıcaklıklar ortalama olarak 26 derecedir. En yağışlı mevsimleri ise Aralık ve Ocak ayları olurken en az yağış aldığı mevsimler temmuz ve ağustos aylarıdır. Ancak yine de rüzgar etkisinde bir ada olduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi serinletici bir rüzgar ile huzurlu tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bozcaada ne zaman ziyaret edilmelidir ?sorusuna yalnızca iklim koşulları açısından yaklaşımlar doğru değildir. Çünkü Bozcaada farklı amaçlar için de sıklıkla ziyaret edilmektedir. Festivalleri, özel günleri, konser zamanları buraya ilgiyi artıran unsurlar arasındadır. Bu özel günlerin ne zaman yapılacağını Bozcaada belediyesi web sitesinden takip edebilirsiniz.

Bozcaada Bağbozumu Şenlikleri Ne Zaman?

Bozcaada’yı ziyaret etmek isteyenler sadece iklim koşullarına bağlı kalmayıp festival zamanlarını da değerlendirebilirler. En çok bilinen ve ilgi gören şenliklerin başında da bağbozumu festivali gelmektedir. Her sene eylül ayı başında gerçekleştirilen bu festivallere çevre illerden çok yoğun bir katılım ve ilgili gösterilmektedir. Adada bulunan şarap üreticileri tüm sene boyunca emek verip büyüttükleri üzümleri her sene eylül ayında toplamaktadırlar. Tüm festival süresince adanın kalesinde konserler düzenlenmektedir. Ada halkı hem kendi ürettikleri şarapları hem de reçelleri bu festivalde adaya gelen ziyaretçilerine sergilemektedir. Birçok ürünün satışının yapıldığı festivalde ziyaretçiler oldukça eğlenceli zamanlar geçirme imkânı bulabilmektedir. Her sene Eylül başında bu festivale katılabilmek için Bozcaada’yı ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada Yarı Maratonu ve Yerel Lezzetler Festivali

Bozcaada’ya günübirlik gidilir mi? Sorusunun yanıtını merak edenler için mesafe önem taşımaktadır. Özellikle festival zamanlarında Bozcaada’ya birçok kişi tercih etmektedir. Eylül ayında gerçekleşen önemli festivallerinden birisi Yerel Lezzetler Festivali’dir. Bu festival de çevre illerden çok fazla ziyaretçi ilgilenmektedir. Günübirlik olarak hem sonbaharda adanın güzelliklerine şahit olabilir hem de lezzetli yöresel tatları deneyebilirsiniz. Her yıl mayıs ayında düzenlenen diğer bir etkinlik ise Bozcaada Yarı Maratonu’dur. Bu spor etkinliği ülkemizin birçok yerinden sporla ilgilenen kişileri adada bir araya getirmektedir. Hem eğlenceli zaman geçirmek hem de bu maratonda kendini kanıtlamak isteyen tüm sporcular ve spor severler mayıs ayında Bozcaada’yı ziyaret edebilirler.

Yorum yapın