Sıradaki içerik:

Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir ?

e
sv

Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir ?

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ege Denizi’nin kuzey tarafında yer alan ve Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada son derece sevimli küçük bir adadır. Kendisi küçük bir ada olsa da Türkiye’nin en büyük üçüncü adası konumundadır. Tatil meraklılarının rotasında her zaman kendine yer bulan Bozcaada’nın kendine has bir iklimi vardır. Akdeniz iklimi etkisinde olsa da Boğaz’a yakınlığı nedeni ile rüzgârı bol bir yerdir. Bu nedenle birçok tatil sever için Bozcaada’ya hangi ayda gidilir sorusunun yanıtı büyük bir önem taşır.

Adada yaşayanlar adanın sert rüzgarlarına karşı alışık olsalar da burayı gezmek için gidecek kişilerin mutlaka adanın rüzgarı hakkında önemli bilgiler edinmesi gerekiyor. Çünkü Bozcaada’da denize girme zamanını esen rüzgar belirliyor. Eğer rüzgar kuzeyden esiyorsa mutlaka güneye doğru yönelmelisiniz. Güneyden esiyorsa da kuzey tarafta denize girmeniz gereklidir. Bozcaada’ya gitme zamanı genel olarak sizin seyahat planınıza göre de farklılık göstermektedir.

Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir

Bozcaada Sezon Ne Zaman ?

Bozcaada ziyareti için belirli bir sezon yoktur. Ancak denize girmek gibi bir düşünceniz varsa yaz ayları bunun için son derece uygundur. Hatta Akdeniz iklimi etkisi altında olduğu için Bozcaada’da sezon son derece uzundur. Mayıs ve Ekim ayları arasında adayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yıl içerisinde ortalama olarak sıcaklık değerleri 7- 8 derecedir. Bu da yılın her döneminde bu adayı rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yaz mevsiminde nüfus yoğunluğu oldukça artış gösteriyor. Bu nedenle eğer sakin bir tatil arayışındaysanız yaz aylarında adanın çok kalabalık olacağını bilmelisiniz. Kasımda Bozcaada daha sakindir ve özellikle kafa dinlemek isteyen ziyaretçiler için oldukça rahat bir aydır. Bu ayda yağışlar da tam başlamadığından hem gezmek için hem de dinlenmek için çok idealdir.

Bozcaada İklim Özellikleri Nasıldır ?

Bozcaada iklim özellikleri tatilciler için son derece idealdir. Bulunduğu konum itibari ile rüzgârlara karşı son derece açık bir yerde olsa da genel olarak Akdeniz iklim özellikleri hâkimdir. Deniz turizmini sevenler için Bozcaada genelde yazın ziyaret edilmektedir. Adada en sıcak ay Temmuz ayıdır. Bu ayda sıcaklıklar ortalama olarak 30 derecedir.

En yağışlı mevsimleri ise aralık ve ocak ayları olurken en az yağış aldığı mevsimler temmuz ve ağustos aylarıdır. Ancak yine de rüzgar etkisinde bir ada olduğu için yazın en sıcak günlerinde dahi serinletici bir rüzgar ile huzurlu tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Şehir merkezine yakın bir yer olduğu için tatil sezonlarında ada nüfusu neredeyse büyük bir yükseliş gösteriyor. Bozcaada ne zaman ziyaret edilmelidir sorusuna yalnızca iklim açısından yaklaşılması doğru değildir. Çünkü Bozcaada farklı amaçlar için de sıklıkla ziyaret edilmektedir. Festivalleri, özel günleri, konser zamanları buraya ilgiyi artıran unsurlar arasındadır.

Bozcaada’ya Hangi Ayda Gidilir

Bozcaada Bağbozumu Şenlikleri Ne Zaman?

Bozcaada’yı ziyaret etmek isteyen kişiler iklim dışında festival zamanlarını da dikkate alabilirler. En çok bilinen ve ilgi gören şenliklerin başında da bağbozumu şenlikleri geliyor. Her sene eylül ayı başında gerçekleştirilen bu şenliklere çevre illerden çok yoğun bir katılım olmaktadır. Adada bulunan şarap üreticileri tüm sene boyunca emek verip büyüttükleri üzümleri her sene eylül ayında toplarlar. Bu dönem de geleneksel bağbozumu şenliklerinin doğmasını sağlamıştır.

Tüm festival süresince adanın kalesinde konserler düzenlenmektedir. Yerel halk hem kendi ürettikleri şarapları hem de reçelleri bu festivalde gelenlere sunarlar. Birçok ürünün satışının yapıldığı festivalde ziyaretçiler oldukça eğlenceli zamanlar geçirme imkânı bulabiliyorlar. Her sene Eylül başında bu festivale iştirak edebilmek için Bozcaada’yı ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada Yarı Maratonu ve Yerel Lezzetler Festivali

Bozcaada’ya günübirlik gidilir mi sorusunun yanıtını merak edenler için mesafenin önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Özellikle festival zamanlarında Bozcaada’ya birçok kişi akın ediyor. Yine Eylül ayında gerçekleşen önemli festivallerinden birisi Yerel Lezzetler Festivali’dir. Bu festival de çevre illerden çok fazla ziyaretçi çekiyor. Günübirlik olarak hem sonbaharda adanın güzelliklerine şahit olabilir hem de leziz yöresel tatları deneyebilirsiniz.

Her yıl mayıs ayında düzenlenen bir etkinlik ise Bozcaada Yarı Maratonu’dur. Bu spor etkinliği ülkenin birçok yerinden sporla ilgilenen kişileri adaya çekiyor. Hem eğlenceli zaman geçirmek hem de bu maratonda kendini kanıtlamak isteyen tüm sporcular ve spor severler mayıs ayında Bozcaada’yı ziyaret edebilirler.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli