Bozcaada’ya Otobüsle Nasıl Gidilir

Bozcaada’ya Otobüsle Nasıl Gidilir

Bozcaada tarihi dokusu ve turistik yapısı ile kendisini ziyaretçilerine hayran bırakan yerleşim yerlerinden biridir. Büyükşehirlerden adaya düzenlenen otobüs seferlerinin olması nedeni ile kolaylıkla ziyaret edilebilen yerler arasındadır. Kara yolu söz konusu olduğunda İstanbul- Bozcaada arası 400 km olurken Ankara- Bozcaada arası 710 km’dir. Bunun yanı sıra İzmir-Bozcaada arası ise 280 km olarak hesaplanır. Yaz mevsiminde her gün otobüs şirketlerinin büyükşehirlerden adaya sefer yaptıkları görülürken otobüsler Geyikli İskelesi’ne kadar yolcuları getirir. Adaya yolcu otobüslerinin girişi yasak olması nedeni ile yolcular iskelede bırakılır ve bundan sonraki seyahat feribot aracılığı ile gerçekleşir. Kışın yolcu otobüslerinin Ezine’ye kadar seyahat ettiği görülürken yolcular bu durakta indikten sonra Geyikli iskelesine varmak için minibüs ya da taksiye binmek zorundadır. Geyikli iskelesinden ise tekrar feribota binilerek adaya ulaşım sağlanır. Yaz ve kış tarifelerinde değişiklik olması söz konusudur ve bundan dolayı da feribot sefer saatleri ya da otobüs firmalarının sefer saatlerinde farklılıklar oluşabilir. Seyahat planlaması yapılırken bu konuların dikkate alınması yolculuk esnasında aksama yaşanmaması açısından önemlidir. Feribot seferleri gdu.com.tr adresinden güncel olarak duyurulurken, otobüs firmalarının sefer saatleri de farklılık gösterebilmektedir.

Not : Otobüs ile Çanakkale otogarına seyahat ettiyseniz Bozcaada’ya ulaşmak için bir otobüse veya taksiye binmeniz gerekir. Çanakkale otogar ile geyikli feribot iskelesi arasında yapılan sefer yaklaşık 1, 2 saat arasında sürmektedir.

Not : Otobüs ile Ezine otogarına seyahat ettiyseniz Bozcaada’ya ulaşmak için bir otobüse veya taksiye binmeniz gerekir. Ezine otogar ile geyikli feribot iskelesi arasında yapılan bu sefer 30 dakika, 1 saat arasında sürmektedir.

İstanbul’dan Bozcaada’ya Otobüs Seferleri

İstanbul’dan Bozcaada’ya otobüs seferleri yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Tercih edilecek otobüs firması ile 8 saatlik bir yolculuğun ardından Geyikli iskelesine kadar gelinirken sonrasında ise feribotla adaya ulaşmak gerekmektedir. Eğer biletinizin varış yeri Geyikli feribot iskelesi değilse, feribot iskelesine gitmek için Çanakkale otogar veya Ezine otogarından kalkış yapan otobüsleri değerlendirebilirsiniz.

Ankara’dan Bozcaada’ya Otobüs Seferleri

Ankara’dan Bozcaada’ya otobüs seferleri ise 11 saat sürerken, otobüs firmalarının tümü yolcularını Geyikli iskelesinde indirir. Bozcaada’ya otobüslerin girmesi yasak olduğundan uygulama bu şekilde yürütülür. Eğer biletinizin varış yeri Geyikli feribot iskelesi değilse, feribot iskelesine gitmek için Çanakkale otogar veya Ezine otogarından kalkış yapan otobüsleri değerlendirebilirsiniz.

İzmir’den Bozcaada’ya Otobüs Seferleri

İzmir’den Bozcaada’ya yaklaşık olarak 5 saatte ulaşım sağlanmaktadır. Eğer biletinizin varış yeri Geyikli feribot iskelesi değilse, feribot iskelesine gitmek için Ezine otogarından kalkış yapan otobüsleri değerlendirebilirsiniz.

Bozcaada’yı ziyaret etmek istendiğinde yolcu yoğunluğu olması durumunda ise ek sefer düzenlenmektedir. Ayrıca feribotlara bilet alınacağı zaman gidiş dönüş olarak bilet düzenlemesi yapıldığı görülür.

Bozcaada’ya Otobüsle Nasıl Gidilir ? Merak edilenler arasında yer alırken bu tür bir seyahat yapılacağı zaman feribot ya da otobüslerin sefer saatleri dikkate alınmalıdır. Ayrıca yaz ve kış tariflerinde değişiklik olma ihtimali de göz önünde bulundurulması gerekenler arasındadır. Bozcaada yaz ve kış dönemlerinde insanların ziyaret etmeyi tercih ettikleri yerler arasında bulunurken doğal güzellikleri ile gelenleri kendisine hayran bırakan bir yerdir.

Yorum yapın