Çanakkale Havalimanı’ndan Bozcaada’ya Ulaşım

Çanakkale Havalimanı'ndan Bozcaada’ya Ulaşım

Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan ve tarihi-turistik dokusu ile gelenleri kendisine hayran bırakan Bozcaada’ya ulaşım çeşitli şekillerde olur.

Bozcaada’ya gitmek isteyenlerin öncelikle Çanakkale havaalanına gelmesi gerekirken buranın adaya uzaklığı 56 km’dir. Türk Hava Yolları’nın Çanakkale havalimanına direkt uçuşları İstanbul ve Ankara illeri üzerinden yapılırken bu seyahat yaklaşık olarak 50 dakika sürer.

Bozcaada’ya gidebilmek için Çanakkale havaalanında indikten sonra öncelikle il merkezine ulaşmak ve ardından da Geyikli İskelesi’ne gelmek gerekir. Sonrasında ise feribotlara binilmektedir.

Otobüs ile seyahat edecek yolcuların Çanakkale havalimanında indikten sonra Çanakkale otobüs terminaline gelmesi gerekirken servis araçları ya da taksi kullanılarak bunu gerçekleştirmek mümkün olur. Bozcaada feribotları Geyikli iskelesinden kalktıkları için Çanakkale otobüs garından kalkan minibüslere binerek yaklaşık olarak 1 saatlik yolculuğun ardından Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne varılabilmektedir.

Not : Otobüs seferleri sürekli değişiklik göstermektedir. Yolculuk yapmadan önce otobüs ve gemi seferleri hakkında bilgi alınız.

Yolcular taksi ile seyahat etmek istediklerinde ise Çanakkale havalimanından Geyikli iskelesine yaklaşık olarak 50 dakika süren bir yolculuk yapmaları gerekir.

Yaz tarifesi ile kış tarifesi arasında farklar olurken sefer saatlerindeki değişiklikler Gestaş tarafından yolculara duyurulur. Bozcaada’nın denizden karaya mesafesi yaklaşık olarak 4 mil olurken feribotlara yaya yolcuların yanı sıra özel araçlarla da binmek mümkündür. Feribotlar arabalı vapur olmaları nedeni ile yolcuların diledikleri biçimde seyahat etmesine imkân tanır. Yaz sezonlarında yolcu yoğunluğu yaşanması nedeni ile 45 dakikalık aralarla karşılıklı olarak feribot seferleri düzenlenirken bu sayı kış mevsimi ile birlikte günde 3 sefere kadar düşebilir. Bununla birlikte yaz ya da kış fark etmeksizin adaya ulaşım sağlamak mümkündür. Çok yoğun zamanlarda ise ek seferler düzenlenerek yolcuların sıkıntı yaşamasına engel olunurken feribota bilet alacak yolcuların gidiş dönüş olmak üzere bilet alması gerekir. Ayrıca yaz mevsimindeki yoğunluk nedeni ile aracı ile seyahat edecek yolcular online rezervasyon yaptırabilir.

Yorum yapın