Otel Konaklamalarında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Otel Konaklamalarında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Tatil veya iş için şehir dışına çıktığımda konaklayabileceğim yegâne yerler oteller oluyor. Mutlu ve verimli bir seyahat için ihtiyaçlarımı filtrelemek benim için önemli. En uygun oteli bulmak ve en iyi otellerde kalmak için bazı kriterlere özellikle dikkat ediyorum. Bu kriterler: Otopark, konum, temizlik, vb.leri olabiliyor. Benim gözümden otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 maddeye bi’ bakalım o zaman…

Konum

Otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 maddeden ilki: Konum. Hepimiz güzel yerlerde ve iyi şartlarda konaklamak isteriz. Ben konaklayacağım yerin seyahat amacıma hizmet etmesini önemsiyorum. Eğer iş seyahatine çıkıyorsam seminer vereceğim salonun otele yakınlığı ve kolay ulaşılabilirliği önemli. Tatile çıktıysam da denize ve gezilip görülecek yerlere yakınlığı önemli. Özellikle merkezi konumda bir otelde kalmak birçok etkinlikten daha kolay haberdar olmamı ve daha kolay katılmamı sağlıyor. Kafa dinlemelik bir tatile çıktıysam şehir merkezinden uzakta daha sakin yerleri tercih ediyorum. Tüm bunlara baktığımda otel ararken kendime şu soruyu soruyorum: “Kalacağım otel gitmem gereken yerlere yakın mı ve oralara kolay ulaşım sağlayabilir miyim?”

Otopark

Otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 maddeden ikincisi: Otopark. Seyahate aracımla çıktıysam ya da gittiğim yerde araç kiralayacaksam otopark olup olmadığını mutlaka kontrol ederim. Otopark, iyi bir otelde bulunması gereken temel ihtiyaçlardan biri. Eğer otopark olan bir yere gidiyorsam da şu sorulara cevap ararım:

  • Park için özel bir yer var mı yoksa herhangi bir yere park edip otele yürümek mi gerekiyor?
  • Otopark ücretli mi yoksa konaklamaya dahil mi?
  • Ücretliyse ücreti ne kadar?

Temizlik

Otel seçerken özellikle dikkat ettiğim konulardan biri de temizlik. Özellikle son yıllarda hayatımızın bir parçası haline gelen Covid-19 önlemleriyle beraber temizlik ve hijyen hayatımızın odak noktası haline geldi. Kalacağım odanın günlük temizleniyor olması hem sağlığım hem konforum açısından çok önemli. Çarşaflar, yatak örtüleri, nevresimler ve havlular düzenli olarak değiştirilmeli. Sadece oda içi değil tabii oda dışında restoran, bahçe, koridorlar ve asansörlerinin de temiz olması gerekir. Otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 maddeden biri de mutlaka ama mutlaka temizlik olmalı.

Sunulan Hizmetler

İyi bir seyahat ve konaklama için temel bazı ihtiyaçlarımı karşılayabilmem gerekir. Kişisel bakımım için terlik, havlu, şampuan, saç kremi, saç kurutma makinesi ve diş bakım kiti gibi kesinlikle bulunması gereken ürünler mevcut mu? Kişisel bakım ürünlerinin dışında sıcak bir şeyler içebilmem için su ısıtıcısı, değerli eşyalarımı saklamak için kasa, mini bar, çalışma masası ve televizyon var mı? Ücretsiz WI-FI var mı? Odalar her gün temizleniyor mu? Sorguladığım bu hizmetlerin tamamı benim için olmazsa olmaz.

Yeme-İçme

Kalacağım otelde restoran bulunması o oteli tercih etmemdeki sebeplerden biri. Acıktığımda ya da bir şeyler içmek istediğimde bu hizmetlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak isterim. Hele ki bu yiyecek ve içecekler lezzetliyse otel dışında yemek yemeye gerek duymam. Tercihlerimi yaparken ücretlendirme konusuna da dikkat ediyorum, bazı otellerde fiyatlar çok uçukken bazılarında daha makul oluyor.

Otelin Yıldız Sayısı

Kalmak istediğim otelin yıldız sayısı nitelik açısından önemli bir unsur. Bir yıldız bile bazen tek başına ciddi farklılık yaratabiliyor. Otelleri seçerken yıldızlar sizin için bir kriterse bu kriterler bazen sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Dikkat edilmesi gereken bir unsur var ki o da yıldız sayısı her zaman otelin kalitesiyle eş değer olmadığıdır. Bu durumda da iyi araştırma yapıp daha önce otellerde kalan insanların yorumlarını dikkate alabilirsiniz.

Yorumlar

İnternetin bize sunduğu imkanlardan biri de yorumlar. Oteller internetten aldıkları iyi yorumlarla daha fazla öne çıkar. Seyahate çıkmadan önce kalacağım otelle ilgili yorum ve değerlendirmeleri inceleyerek filtreleme yapabiliyorum. Özellikle ilk defa o otelde kalacaksam yorumlar benim için ciddi bir rehber oluyor. Ancak şöyle de bir gerçek var: Bu yorumlar her zaman gerçek yorumlar olmayabiliyor. İşletme sahipleri ücret karşılığında sahte yorumlar yaptırıp mekânın öne çıkmasını sağlayabiliyor. Bu da bize gerçekleri değil işletme sahibinin görmemizi istediklerini verir. Daha önce yorumlarının olumlu olmasına bakıp gittiğim bir otel tam bir fiyasko çıkmıştı, o yüzden yorumlara da özellikle dikkat etmekte fayda var.

Çocuklu Aileler

Ben daha önce aile ile tatile çıkmadığım için bu maddeyi gözlemlerime dayanarak yazacağım. Eğer ailecek bir seyahate çıkıyorsanız kesinlikle otelinizin aileye bakış açısını iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Çocuklarınıza karşı sergilenen tutum ve davranışlar hem onları hem de sizi etkileyecektir. Çocuklarınızın keyifli zaman geçirdiği sizlerin de dinlenebileceği bir tatil için şu sorulara cevap arayabilirsiniz:

  • Otel yeterince güvenli mi?
  • Çocukların oynayacağı bir bahçesi var mı?
  • Otel personelinin ailelere tutumu nasıl?

Ek Ücretler

Otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 maddeden biri: Ek Ücretler. Ek ücret konusu üzerinde durulması gereken önemli unsurlardan biri. Evet, genel masrafları önden araştırıp hesabımızı yapıyoruz ama bazen tatsız sürprizlerle karşılaşmıyor değiliz. Bunlardan en sık karşılaşılan örnek: İnternetin diğer ücretlere dahil olup olmadı. Tabii örnekler bununla sınırlı değil: mini buzdolabı kullanmak, erken check-inler ve spor salonu kullanmak ek ücretlere dahil olabiliyor. Ben otelimi seçerken ve seçtikten sonra ek ücretlendirmeleri muhakkak araştırıp hesabımı ona göre yapıyorum.

Evcil Hayvanlar

Birçok insan ve birçok işletme için çok önemli bir konu. Evcil hayvanlarım benim için aile üyelerimden farksız. Eğer evcil hayvanımı emanet edebileceğim kimse yoksa yanıma almak zorunda kalıyorum. Bu durumlarda otel bakarken hemen evcil hayvan kabul edilip edilmediğine bakıyorum. Maalesef birçok yer evcil hayvan kabul etmiyor, tabii anlatılan hikayeleri dinleyince işletmecilere de hak vermemek elde değil. Neyse ki az da olsa evcil hayvan kabul edenler var. İşin bir de farklı bir boyutu var tabii, hayvan tüyüne alerjiniz varsa ya da korkuyorsanız evcil hayvanları kabul eden bir yerde kalmak sizin için sorun olabilir. Aslında basit gibi gözükse de hayvan sahipleri için de diğer misafirler için de iyice araştırılması gereken hassas bir konu.

Otel konaklamalarında dikkat edilmesi gereken 10 madde listemdeki her maddeye ayrı ayrı dikkat ediyorum ve ona göre seçim yapıyorum. Tabii ki araştırdıkça ya da deneyimledikçe farklı kriterler edinebiliyoruz ama temel olanlar bunlardır, diye düşünüyorum. Bu zamana kadar otel seçerken nelere dikkat ediyordunuz, bu yazıyı okuduktan sonra nelere dikkat edeceksiniz?

Yorum yapın